مقاله

هتل افسانه ای برج العرب

برج العرب، نام یک هتل لوکس و مجلل در دبی است. این سازه‌ مجلل و عظیم با ۳۲۱ متر ارتفاع، عنوان هفتمین هتل بلند جهانرا یدک می‌کشد. این سازه بر روی جزیره‌ای مصنوعی در ۲۸۰ متری ساحل جمیرا ساخته شده است و معماری آن الهام گرفته از بادبان کشتی است.

در طول قرن‌ها شغل اصلی افراد ساکن آن منطقه (دبی کنونی) ماهی‌گیری در دریای خلیج فارس بود و این کار را نیز غالبا با کشتی‌های بادبانی مخصوصی انجام می‌دادند، به همین دلیل از آن‌جایی‌که برج العرب کنونی، در مجاورت دریای خلیج فارس و در کنار ساحل حمیرا ساخته شده است، نمای آن به‌شکل بادبان یک کشتی طراحی شده است!

در ارتفاع ۲۱۰ متری این برج، سکوی مخصوص فرود بالگرد به‌منظور رفت‌وآمد سیاست‌مداران و افراد مشهور ساخته شده است، که البته در طول سالیان مختلف شاهد وقایع جالب بسیاری بوده است، که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

۲۰۰۴: تایگر وودز، اسطوره‌ ورزش گلف تعدادی توپ گلف را به‌سمت دریای خلیج فارس پرتاب کرد.۲۰۰۵: یک مسابقه‌ی تنیس میان راجر فدرر سویییسی و آندره آغاسی آمریکایی برگزار شد.۲۰۰۶: رونان کیتینگ موزیک ویدیوی آهنگ جدید خود را بر روی سکوی فرود بالگرد برج العرب ضبط کرد.۲۰۱۳: به مناسب صدمین سالگرد کمپانی ماشین سازی استون مارتین، از مدل ونکویش این ماشین رونمایی شد.

جالب است بدانید، که این باند هیچ باند و محافظی ندارد و سرعت باد در آن از ۴۰ کیلومتر بر ساعت تجاوز می‌کند

ارتفاع برج العرب

همان‌ طور که اشاره شد، برج العرب اکنون هفتمین هتل مرتفع جهان است، این برج در زمان آغاز ساخت، بلندترین هتل جهان بود، اما در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و فراگیرترشدن هتل‌سازی به‌خصوص در دبی، برج العرب اکنون در رده‌ی هفتم مرتفع‌ترین هتل‌های جهان قرار گرفته است. البته بسیاری از هتل‌هایی که در لیست نامشان بالاتر از برج العرب قرار گرفته است، کاربرد اداری نیز دارند. اگر تنها و تنها ملاک هتل بودن را مدنظر قرار دهیم، برج العرب سومین هتل بلند جهان است. اولین و دومین کدام‌ها هستند؟ در تصویر زیر ببینید.

شاید بد نباشید بدانید، که در لیست ده هتل مرتفع جهان، ۶ هتل در امارات متحده‌ی عربی قرار دارد.

طراحی و معماری

یکی از ویژگی‌های اصلی نمادها و نشانه‌های شهری منحصر به فرد بودن آن‌ها است. در تعریفی دیگر می‌توان گفت؛ یکی از ویژگی‌های نمادهای شهری، زمینه‌ تکراری با جزئیات تکراری است. در واقع یک سازه‌ی نمادین پس از خودنمایی در سطح شهر، افراد را طوری جذب و ذهنشان را درگیر می‌کند، که تا مدت‌ها در آن منطقه از شهر به نمادی مشخص تبدیل می‌گردد و در واقع جزو شاخصه‌های شهری می‌شود.
برج العرب نه‌تنها یک هتل نمادین است، بلکه به‌عنوان نماد یک کشور و حتی فراتر از آن، نماد یک منطقه وسیع جغرافیایی است.

تیم طراحی برج‌العرب

طراحی برج العرب توسط شرکت مشاورین Atkins به رهبری تام رایت انجام شد. هنگامی که او رهبری این ابر پروژه‌ را پذیرفت، تنها ۳۶ سال داشت و میانگین سنی تیم‌فنی او کمتر از ۳۴ سال بود. تجربه‌ اندک تیم فنی یکی از مسائلی بود، که در آغاز نگران‌کننده به نظر می‌رسید.

پروژه‌ی ساخت برج العرب از سال ۱۹۹۴ آغاز شد. مدیریت ساخت و ساز این پروژه را یک مهندس کانادایی به نام ریک گریگوری انجام داد. معماری بیرونی برج العرب شباهت زیادی به برج ۱۴۵ متری واسکو دوگاما واقع در لیسبون پرتغال دارد

این سازه بر روی یک جزیره‌ی مصنوعی قرار گرفته است. در ساخت این جزیره بیش از ۲ هزار کارگر همزمان مشغول به کار بوده‌اند، تا روند ساخت و ساز تسریع یابد.

این پروژه‌ی عظیم در عرض تنها ۵ سال به سرانجام رسید و در دسامبر ۱۹۹۹ از هتل برج‌ العرب رونمایی شد. اگر از سمت دریا به برج العرب نگاه کنید، شکل صلیبی در نمای شمالی آن پدیدار می‌شود و همین اتفاق به محل مناقشه‌ای میان بزرگان امارات متحده عربی تبدیل شده بود. در نهایت با پیشنهاد حاکم دبی مبنی بر ممنوعیت صدور مجوز برای قایقرانی و پرواز از ضلع شمالی، این قائله خاتمه یافت.

در طراحی و ساخت نمای داخلی تمامی اتاق‌های این هتل از طلا استفاده شده است! شاید کمی عجیب به نظر برسد، ولی با تردد در هریک از قسمت‌های برج العرب، گویا در معدنی از طلا قدم بر می‌دارید

برخلاف عظمت و بلندی برج العرب، این هتل تنها ۲۸ طبقه‌ی دوگانه دارد و مجموعا دارای ۲۰۲ اتاق خواب است، که همگی آن‌ها سوییت‌هایی دوبلکس هستند. کوچکترین سوییت این هتل ۱۶۹ متر مربع و بزرگترین سوییت آن ۷۸۰ متر مربع وسعت دارد. طراحی داخلی هتل از ستون های سفید توسکانی و راه پله‌های مارپیچ مرمری با برگ‌‌های کار شده بر روی نرده‌ها ، تشکیل شده است. کف و دیوار حمام‌های SPA از موزاییک‌هایی با معماری عربی پوشیده است. در نهایت می‌توان گفت، که طراحی داخلی این هتل ترکیبی از معماری شرقی و غربی است.

گران‌ترین سوییت این هتل به‌ازای هر شب، ۲۴ هزار دلار قیمت گذاری شده است، تا برج العرب را در رده‌ی ۱۲مین هتل گران‌قیمت جهان قرار دهد. جالب است بدانید، که این هتل مرتفع در میان چینی‌ها محبوبیت ویژه‌ای دارد، به‌طوری که در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ نزدیک به ۲۵درصد از مشتریان این هتل، چینی‌ها بودند

از مجموعه‌ی سوییت‌های برج العرب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سوییت‌هایی با اتاق‌های بسیار لوکس
سوییت‌هایی به‌همراه نمای پانورما یا به عبارتی نمای ۳۶۰ درجه
سوییت‌های ورزشی و باشگاهی
سوییت‌هایی با کاربرد دوگانه
سوییت‌های مختص ریاست جمهوری
سوییت‌های ویژه‌ی سلطنتی

رستوران و امکانات رفاهی

رستوران المنتها: در داخل هتل برج العرب انواع و اقسام رستوران‌ها و مکان‌های تفریحی که تصورش را داشته باشید، وجود دارد. یکی از جالب‌ترین رستوران‌های این هتل «المنتها» نام دارد، که در ارتفاع ۲۰۰ متری از خلیج فارس (سطح دریا) قرار دارد. این رستوران چشم‌انداز بی‌نظیری به شهر دبی و همچنین خلیج فارس دارد. برای رسیدن و استفاده از این رستوران از آسانسور شیشه‌ای برج استفاده می‌کنند که نمایی پانوراما به شهر دبی دارد

رستوران المهرا: علاوه بر رستوران المنتها، رستوران مجلل دیگری در این هتل وجود دارد که جزو ۱۰ رستوران برتر جهان است. نام این رستوران «المهرا» به معنی صدف است. برای دسترسی به این رستوران باید از نوعی وسیله که بسیار شبیه به یک زیردریایی است، استفاده کنید. در این رستوران غذاهای دریایی سرو می‌شود. در داخل این رستوران آکواریومی عظیم به گنجایش ۹۹۰ هزار لیتر آب قرار داده شده است! برای ساخت این آکواریوم از شیشه‌ی آکلریک به قطر ۱۸ سانتی‌متر ساخته شده است، تا فشار عظیم این حجم از آب را تحمل کند.

همچنین این هتل دارای انواع و اقسام استخرهای روباز، سربسته و سالن‌های ماساژ است.

دیگر حقایق و آمار و ارقام برج العربساخت جزیره‌ای که برج بر روی آن بنا شده است، سه سال به طول انجامید. در حالی‌که ساختن خود ساختمان کمتر از سه سال زمان برد.در ساخت این سازه بیش از ۷۰۰۰۰ متر مکعب سیمان و ۹۰۰۰ تن فولاد استفاده شده است.بیش از ۱۶۰۰ کارمند از ۷۵ کشور دنیا در این هتل مشغول به کار هستند.پارک آبی وایلدوادی یکی ازپیشرفته ترین پارک های آبی در دنیا است. ساکنین هتل برج العرب به‌صورت رایگان و نامحدود به این مکان دسترسی دارند. همچنین خدمات حمل‌ونقل رایگان به این مکان نیز موجود است.۷ طبقه از برج العرب در زیر آب است.این برج در طی ۵ سال با ۳۰۰۰ کارگر و معماران برتر جهان، با صرف هزینه‌ای نزدیک به ۶۵۰ میلیون دلار ساخته شده است.کسانی که در هتل برج‌ العرب اتاق رزرو می‌کنند، در طول اقامت خود در این هتل یک ماشین رولز رویس با راننده در اختیار دارندتمیز کردن شیشه های این برج بیش از یک ماه زمان میبرد.

بدین ترتیب اولین قسمت از مجموعه مقالات «بی‌نهایت به زبان ساده» در این جا به پایان می‌رسد. حتما ما را از نظرات خود آگاه کنید و پیشنهاد‌های خود را برای ما بنویسید. در قسمت آینده به‌سراغ یک سازه‌ی شگفت‌انگیز دیگر خواهیم رفت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *