مقاله

معرفی محله های استانبول

استانبول یکی از پر جمعیت‌ترین شهرها به‌شمار می‌آید که به صورت حدودی، جمعیت آن بالغ بر ۱۵ میلیون نفر می‌باشد. همچنین، این شهر یکی از بزرگ‌ترین شهرهای دنیا نیز می‌باشد و بنابراین ممکن است برای افرادی که به زندگی در شهرهای کوچک عادت دارند و یا نمی‌توانند شلوغی‌های زیاد را تحمل کنند، فضای مناسبی به‌شمار نیاید. با این حال، بهتر است در نظر داشته باشید که زندگی در شهر استانبول مانند زندگی در هر جایی می‌تواند با چالش‌هایی همراه باشد.

سیستم حمل و نقل شهر استانبول از کیفیت بالایی برخوردار است و بنابراین نباید نگران رفت و آمد بین محله‌های شهر استانبول باشید. همچنین، اگر به جهت اقامت به این شهر سفر می‌کنید بهتر است بدانید که محله‌های شهر استانبول که در قسمت آسیایی قرار دارند، دارای مکان‌های بیشتری برای اسکان می‌باشند و از قیمت‌های پایین‌تری نیز برخوردار هستند. شهر استانبول یک شهر شلوغ است و بنابراین برای سفر به این شهر باید خود را برای ترافیک و شلوغی‌های بیش از حد آماده کنید. برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با محله‌ های استانبول در ادامه لیستی آورده‌ایم تا به کمک آن بتوانید مناسب‌ترین محله را قبل از اقدام به سفر، انتخاب نمایید.

بشیکتاش، استانبول مدرن | Besiktas

یکی از بهترین و سرشناس ترین محله های استانبول، محله بشیکتاش بوده که خود به ۲۳ منطقه تقسیم می شود. بشیکتاش یکی از شناخته شده ترین محله های استانبول است که جاذبه های گردشگری بسیاری را در خود جای داده است. بسیاری از بازارهای هفتگی معروف استانبول در محله بشیکتاش برگزار می شوند. گفتنی است که بسیاری از هتل های لوکس و سازمان های مهم مانند سفارت خانه ها در این محله استانبول قرار دارد.

همان طور که اشاره شد، لوکس ترین هتل های استانبول در محله بشیکتاش واقع شده اند. همین موضوع باعث می شود تا قیمت هتل و اقامتگاه در بشیکتاش نسبتا بالا باشد. قیمت خانه هم درست مانند قیمت هتل و اقامتگاه در محله بشیکتاش استانبول بسیار بالاست. اکثر خانه های فروشی در محله بشیکتاش، آپارتمان های لوکس با قیمت بسیار بالا هستند. اگر به دنبال یک محله ارزان برای اقامت در استانبول هستید، بشیکتاش خیلی انتخاب مناسبی نیست.

بیشتر جاذبه های گردشگری استانبول در محله بشیکتاش قرار گرفته است. همچنین گفتنی است که بسیاری از مراکز خرید معروف و معتبر استانبول هم در این منطقه ساخته شده اند. سیستم حمل و نقل عمومی در این منطقه بسیار عالی بوده و افراد می توانند با تاکسی، مترو، اتوبوس و تراموا به سایر محله های استانبول سفر کنند. برای خرید از مراکز خرید و بازارهای سنتی و هفتگی ترکیه، بشیکتاش بهترین محله در بین محله های استانبول است.

بهترین مناطق برای زندگی در بشیکتاش عبارت‌اند از:

1.ببک
2.لوازیم
3.آکات
4.آرناووتکوی
5.کوروچسمه
6.لونت
7.اتیلر
          
══━━━━✥◈✥━━━━══

بی اوغلو؛ محله ای پر جنب و جوش و هنری | Beyoğlu

بی اوغلو یکی از مهم ترین محله های استانبول، چه برای گردشگران و چه برای مردم محلی استانبول است. بسیاری از ساختمان های تجاری مهم، هتل های لوکس و مراکز خرید بزرگ استانبول در منطقه بی اوغلو ساخته شده اند. تنها کافی است تا به دنبال آدرس مهم ترین جاذبه های گردشگری یا رستوران های استانبول بگردید تا بارها با نام بی اوغلو رو به رو شوید.

با وجود این که بیشتر مراکز تجاری استانبول در محله بی اوغلو ساخته شده اند، اما با این وجود قیمت خانه در محله بی اوغلو به اندازه محله های شیشلی یا ساریر گران نیست. قیمت خانه در محله بی اوغلو استانبول از متری ۶ هزار لیر شروع می شود. هتل هایی که در محله بی اوغلو مشاهده می شوند بیشتر هتل های لوکس و گران قیمتی مانند هتل بارسلو هستند. اما می توان مسافرخانه و اقامتگاه های کوچک با قیمت بهتری هم در این محله پیدا کرد.

بهترین مناطق برای زندگی در محله بی اوغلو عبارت‌اند از:

1.گالاتا
2.سیهان گیر
3.آسمالی مسکیت
4.کاراکوی
          
══━━━━✥◈✥━━━━══

محله کادیکوی؛ قلب شهر قدیمی استانبول | Kadıköy

محله کاراکوی یکی از قدیمی ترین و در عین حال زیباترین محله های استانبول است. در سال ۲۰۱۲، بیشتر بناهای تاریخی و قدیمی این محله بازسازی و تبدیل به رستوران ها و کافه های لوکسی شدند که بسیاری از افراد را به خود جذب می کردند. بازسازی بناهای تاریخی و تغییر کاربری آن ها، باعث افزایش صنعت گردشگری در محله کاراکوی استانبول و رونق کسب و کار در این محله شد.

بناهای قدیمی بسیاری در محله کاراکوی وجود داشته و همین موضوع باعث می شود تا قیمت ملک و خانه در این محله بسیار متفاوت بوده و از متری ۳ تا ۵ هزار لیره تغییر کند. با خرید یک ملک در بافت قدیمی ساخت محله کاراکوی می توان اقامت ترکیه را دریافت کرد. قیمت اقامتگاه های این محله هم به موارد زیادی مانند تعداد ستاره های هتل بستگی دارد. اما به طور کلی می توان گفت که قیمت هتل و اقامتگاه های این محله، از محله های لوکس و اروپایی استانبول مناسب تر است.

همان طور که اشاره شد، محله کاراکوی یکی از محله های قدیمی استانبول بوده و بناهای تاریخی بسیاری در این محله بنا شده اند. در این محله از محله های استانبول، می توان غذاهای سنتی ترکیه را در رستوران های زیبا با معماری قدیمی امتحان کرد و همچنین در مراکز مربوطه، با لباس های سنتی ترکیه عکس گرفت. کاراکوی یکی از بهترین محله های استانبول برای آشنایی با معماری تاریخی و قدیمی ترکیه است.

بهترین مناطق برای زندگی در کادیکوی عبارت‌اند از :

1.کادبستان
2.فنرباغچه
3.مودا
4.سوادیه

          
══━━━━✥◈✥━━━━══

فاتح | Fatih

از بزرگ‌ترین محله‌های شهر استانبول می‌توانیم به محله فاتح اشاره کنیم، این محله به عنوان یک شبه جزیره تاریخی در نظر گرفته می‌شود و می‌توانید بسیاری از مراکز تاریخی استانبول اعم از مراکز تاریخی دوره روم، بیزانس و عثمانی را در آن پیدا کنید. از مهم‌ترین دیدنی‌های تاریخی این محله می‌توان به مواردی مانند مساجد (سلطان احمد و ایا صوفیه) کاخ قدیمی توپکاپی، بازار بزرگ آراستا، باسیلیکا سیسترن و میدان اسب دوانی اشاره کرد.

بهترین مناطق برای زندگی در محله فاتح عبارت‌اند از :

1.سلطان احمد
2.امینونو
3.فنر
4.بالات
          
══━━━━✥◈✥━━━━══

ساری‌یر | Sarıyer

یکی از محله های استانبول که در بخش اروپایی این شهر قرار گرفته و جزو گران ترین محله های استانبول محسوب می شود، محله ساریر است. ساریر محله بسیار زیبا و تمیزی است که خود به ۳۵ بخش کوچکتر تقسیم می شود. این محله از همه نظر محله بسیار خوبی است، چرا که دسترسی به سیستم حمل و نقل عمومی، سیستم آموزشی، جاذبه های گردشگری و تفریحات طبیعی مانند گردشگری در جنگل و قایق سواری برای ساکنین این محله آسان است.

قیمت خانه در محله ساریر استانبول بسیار زیاد است. در واقع این محله یکی از محله های عیان نشین استانبول بوده و بیشتر ملک ها و آپارتمان های ساخته شده در ساریر توسط سرمایه داران بزرگ خریداری می شوند. قیمت هر متر مربع آپارتمان در محله ساریر از ۱۳ هزار لیر شروع می شود. بسیاری از بهترین هتل های استانبول هم در این محله قرار گرفته اند که از جمله آن ها می توان به هتل فوات پاشا و هتل هیلتون ماسلاک اشاره کرد. قمیت اقامتگاه و هتل هم در این محله مانند قیمت خرید خانه بالاست.

جاذبه های گردشگری بسیار زیادی در محله ساریر وجود داشته و حتی اگر در سایر محله های استانبول اقامت دارید، پیشنهاد می کنیم که بازدید از این جاذبه های گردشگری را از دست ندهید. از مهم ترین جاذبه های گردشگری منطقه ساریر می توانیم به جنگل بلگراد، پارک گیاه شناسی آتاتورک، موزه ساکیپ سابانجی، کاخ ماسلاک و سواحل زیبای این منطقه اشاره کنیم.

بهترین مناطق برای زندگی در محله ساری‌یر عبارت است از :

Istinye
Yenikoy
Baltalimani
Emirgan
Tarabya

          
══━━━━✥◈✥━━━━══

سیسلی | Sisli

محله سیسلی نیز مانند چند محله دیگر در استانبول، یک محله بین المللی و پر جنب و جوش است که در قسمت اروپایی استانبول واقع شده. محله سیسلی را می‌توان معروف‌ترین محله استانبول به‌شمار آورد که دارای دیدنی‌های بسیاری از جمله موزه‌ها، کلیساها، مساجد، خیابان‌های خرید پر جنب و جوش و مراکز خرید مشهور می‌باشد. در نظر داشته باشید که محله سیسلی یک محله اعیان نشین و گران قیمت می‌باشد.

بهترین مناطق برای زندگی در محله سیسلی عبارت‌اند از : Nisantasi ،Tesvikiye ،Macka

          
══━━━━✥◈✥━━━━══

محله باغجیلار از شلوغ ترین محله های استانبول

محله باغجیلار یکی از محله های استانبول در بخش اروپایی بوده که در چند سال اخیر رشد بسیار زیادی داشته است. این محله یکی از محله های مرکزی استانبول بوده و دسترسی به بسیاری از امکانات مانند سیستم حمل و نقل عمومی در این محله آسان است. در چند سال گذشته، محله باغجیلار یکی از بهترین و محبوب ترین محله های استانبول بین سرمایه گذاران شناخته شده است.

قیمت خانه در محله باغجیلار در طی چند سال اخیر رشد ۷۰ درصدی داشته و انتظار می رود که قیمت ملک در این محله روز به روز افزایش داشته باشد. بسیاری از مراکز و سازمان های مهم استانبول در این محله قرار گرفته اند که خود باعث افزایش ارزش تجاری املاک در این محله می شود. بیشتر هتل هایی که در این محله از محله های استانبول ساخته شده اند، هتل های لوکس ۵ ستاره هستند. اما هتل آپارتمان و اقامتگاه های ارزان قیمت زیادی هم می توان در محله باغجیلار پیدا کرد.

بیشتر جمعیت محله باغجیلار جوان بوده و به همین دلیل بیشتر امکانات تفریحی این محله شامل سینما، سالن های بازی و مراکز خرید بسیار زیبا می شوند. همچنین این محله باغ ها و طبیعت بسیار زیبایی داشته و کاملا مناسب پیاده روی و لذت بردن از طبیعت استانبول است. یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری استانبول یعنی میدان باغجیلار در این محله قرار گرفته است.
       
══━━━━✥◈✥━━━━══

باکرکوی | bakirköy

باکرکوی یکی از محله‌های اروپایی استانبول می‌باشد که در ساحل مرمره قرار گرفته است. باکرکـوی را می‌توان قدیمی‌ترین محله استانبول به‌شمار آورد که بسیاری از افراد ساکن در آن، از جمله افراد قشر متوسط جامعه می‌باشند. هزینه سفر و اقامت به این شهر بسیار اقتصادی بوده و می‌توانید انواع و اقسام رستوران‌ها، کافه‌ها، باغ گیاه شناسی و مراکز خرید و تفریحی بسیاری را در آن پیدا کنید. فرودگاه آتاتورک استانبول نیز در این منطقه قرار دارد.

بهترین مناطق زندگی در محله باکرکوی عبارت‌اند از :

Yesilkoy
Atakoy
Florya
                     
══━━━━✥◈✥━━━━══

محله آتاشهیر | Ataşehir

محله آتاشهیر از دیگر محله‌ های استانبول در بخش آسیایی این شهر می‌باشد، شما می‌توانید در این محله از انواع و اقسام پروژه‌های جدید و با‌کیفیت مسکونی و شبکه دقیق جاده‌ها در حال احداث و توسعه دیدن و استفاده کنید و با توجه به پیشرفت‌هایی که در این شهر صورت گرفته است می‌توان آتاسهیر را یکی از پیشرفته‌ترین محله‌ها در سال‌های اخیر در شهر استانبول به شمار آورد.
          
══━━━━✥◈✥━━━━══

محله آرناووت کوی از محله های صنعتی استانبول

محله آرناووت کوی یکی از محله های صنعتی استانبول است. بسیاری از کارخانه های مربوط به صنایع مختلف در این محله از محله های استانبول قرار گرفته اند. این محله هم شامل محله های کوچکتری می شود که معروف ترین محله آن را می توان محله ببک آرناووت کوی دانست. این محله بیشتر به خاطر شب های زنده و رستوران ها و مغازه هایی که تا دیر وقت باز هستند شناخته می شود.

قیمت خرید خانه در محله آرناووت کوی نسبت به میزان امکاناتی که در این محله وجود دارد بسیار مناسب است. می توان تقریبا با ۳۰۰ هزار لیر در این منطقه یک خانه خرید. هتل ها و اقامتگاه های ساخته شده در محله آرناووت کوی هتل های خوبی هستند. از جمله بهترین هتل های این محله می توان به هتل آروین اشاره کرد. قیمت این هتل ها خیلی ارزان نیست، اما بیشتر افراد توانایی پرداخت آن را خواهند داشت.

همان طور که اشاره شد، بیشترین محبوبیت محله آرناووت کوی به دلیل شب زنده داری مردم این محله است. می توانید پس از غروب به مراکز خرید این محله بروید و از تماشای چهره زنده و آرامش بخش این محله از محله های استانبول لذت ببرید. بهترین رستوران های دریایی شهر استانبول در این محله قرار گرفته اند و محله آرناووت کوی به ماهی های خوشمزه معروف است.
         
══━━━━✥◈✥━━━━══

اگـر از میـدان تکسـیم وارد خیابـان اسـتقالل نشـوید

و مسـتقیم بـه سـمت پاییـن برویـد، وارد محلـهای

میشـوید کـه پـر از کافههـای بـهروز و رسـتورانهای

گرانقیمـت، گالریهـا و مغازههـای هنـری و دیوارهـای

گرافیتـی اسـت. محله جهانگیـر در منطقـه بیاغلو یکی

از محلههـای شـلوغ و اعیاننشـین اسـتانبول اسـت و

شـهرتش بیشـتر بـه خاطـر هنرمنـدان، نویسـندگان
بازیگرانـی اسـت کـه در ایـن محلـه زندگـی میکننـد.

جهانگیـر نامـش را از مسـجد قدیمی محلـه میگیرد که

بـرای یادبـود مرگ پسـر سـلطان سـلیمان اول توسـط

معمار سـینان ساخته شد. در دوران عثمانیان، بیاغلو

منطقـه تجددگـرای قسـطنطنیه بـود و سـاکنینی از

ملیتهای مختلف داشـت؛ اما بعد از سـقوط عثمانیان
و انتقـال پایتخـت بـه آنکارا، مدتی خالی از سـکنه شـد و
بعد توسـط قشر آسـیبپذیر و مهاجران روستایی برای
زندگی انتخاب شـد.
در دهـه 1980 که خیابان استقالل دوبـاره مورد توجه

قـرار گرفـت، طبقـه روشـنفکر و هنرمنـد اسـتانبول،

کوچـه پـس کوچههـای ایـن خیابـان را بـرای زندگـی

انتخـاب کردند و رفتهرفته بافت محلـه را تغییر دادند.

خانههـای قدیمـی کـه بـاب میـل سـاکنان جدیـدش

بودند، بازسـازی شـدند و کسـب و کارهـای جدید، یکی

بعـد از دیگـری در محلـه رونـق گرفـت.

با رشد محله، قیمت زندگی در جهانگیر باال رفت و تبدیل

به محله اعیاننشینها شد و ساکنین قدیمیاش که از

قشر کمدرآمد بودند، ناچار شدند محله را ترک کنند.
البته این اتفاق گاهی با خشونت همراه بود. برای مثال،
در سال 2010 تعدادی از ساکنین محله توپحانه در
نزدیکی جهانگیر به یک گالری هنری و بازدیدکنندگانش
حمله خشونتآمیز کردند

بهتر است بدانید که …

در سـال 2012 روزنامـه گاردین، محله جهانگیر

را در لیسـت 5 مکان برتر زندگـی در دنیا معرفی
کرد. پـس فراموش نکنید بازدیـد از این محله را
حتما در برنامه سـفرتان بگنجانید.

══━━━━✥◈✥━━━━══
اوسکودار | Üsküdar

محله اسکودار دقیقاً مقابل محله بشیکتاش استانبول قرار گرفته است و می‌توانید از کرانه‌های آسیایی بسفر به آن دسترسی پیدا کنید. اسکودار دارای دیدنی‌های تاریخی و فرهنگی بسیاری از جمله برج Maiden’s Tower، تپه Camlica، نخلستان Fethi Pasha و اماکن تاریخی مانند مساجد قرن شانزدهم می‌باشد.

بهترین مناطق برای زندگی در محله اسکودار عبارت‌اند از : Kuzguncuk ، Beylerbeyi ، Çengelköy
       
══━━━━✥◈✥━━━━══

مقایسه مناطق استانبول از منظرهای مختلف
بهترین راه برای پیدا کردن محله مناسب، مقایسه محله‌ های استانبول با یکدیگر می‌باشد. از همین رو در ادامه قصد داریم محله‌ های استانبول را از جنبه‌های مختلف مورد مقایسه قرار دهیم تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین محله را بر اساس هدف خود پیدا کنید.

بهترین محله های استانبول بر اساس وضعیت زندگی و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش و بهداشت، زندگی اجتماعی، سیستم مناسب حمل و نقل و خدمات شهرداری عبارت‌اند از :

بشیکتاش
کادیکوی
سیسلی
کادیکوی
مالتپه
بهترین محله های استانبول بر اساس دیدنی‌های تاریخی و فرهنگی، خدمات اجتماعی و فرهنگی و همچنین زندگی اجتماعی عبارت‌اند از:

بشیکتاش
کادیکوی
بی اوغلو
سیسلی
ساریر
بهترین محله های استانبول از نظر وضعیت زندگی و رفاه اجتماعی، تعداد مراکز خرید و مسکن عبارت است از:

بشیکتاش
باکیر کوی
سارییر
کادیکوی
بی اوغلو

بهترین محله های استانبول بر اساس خدمات بهداشتی عبارت‌اند از :

Kadikoy
Sisli
Fatih
Maltepe
بهترین محله های استانبول بر اساس زیست محیطی شهرداری‌های عبارت‌اند از :

Sisli
Gungoren
Basaksehir
Bayrampasa
Besiktas

          
══━━━━✥◈✥━━━━══

معرفی محله‌ های ارزان استانبول برای زندگی
بدون شک بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه و اقامت در شهر استانبول را دارند، قصد دارند در سال‌های اولیه زندگی خود در محله‌های خوب و خوش قیمت زندگی کنند. محله‌های اقتصادی در استانبول کم نیستند و می‌توانید در لیست زیر با این مناطق آشنا شوید.

اسن یورت (Esenyurt)
آرناو اتکوی (ARNAVUTKÖY)
سیلیوری (Silivri)
بیلیکدوزو (Beylikdüzü)
سن کاکتپ (SANCAKTEPE)
اوسیلار (AVCILAR)
همچنین خوب است بدانید که بسیاری از خانه‌هایی که در منطقه آسیایی استانبول قرار دارند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و اگر‌چه از قیمت‌های پایین‌ترین نسبت به اقامتگاه‌های اروپایی برخوردارند اما می‌توانید همان کیفیت یا چه بسا بالاتر را در منطقه‌های آسیایی پیدا کنید. با این حال، قیمت خانه‌ها با نزدیک شدن به سواحل بسفر و دریای مرمر افزایش می‌یابد.


آرناو اتکوی (ARNAVUTKÖY)
          
══━━━━✥◈✥━━━━══

سوالات متداول
بهترین محله های استانبول کجاست؟
جالب‌ترین محله‌های استانبول ترکیه عبارت‌اند از :

سلطان احمد، این محله نقطه عطفی معماری ترکیه می‌باشد.
میدان تقسیم و خیابان استقلال
گالاتا
کاراکوی
بشیکتاش
بالات
آرناووتکوی          
══━━━━✥◈✥━━━━══

زیباترین نقطه استانبول کدام است؟
زیباترین مکان‌های استانبول به شرح زیر می‌باشند :

مسجد ایاصوفیه، بزرگ‌ترین کلیسای جامع سابق جهان.
مسجد آبی، بزرگ‌ترین مسجد استانبول
کاخ توپکاپی، معروف‌ترین کاخ ترکیه.
کاخ دولما باغچه، کاخ سلطنتی و مدرن در ترکیه
بازار بزرگ استانبول.
بسفر
برج گالاتا
خیابان استقلال
          
══━━━━✥◈✥━━━━══

معروف‌ترین مراکز دیدنی استانبول کدام مراکز هستند؟
محبوب‌ترین مراکز شهر استانبول عبارت‌اند از :

سجد کبود
میدان سلطان احمد
برج گالاتا
بازار بزرگ
تپه چاملیجا
کاخ دولما باغچه
دیوارهای تئودوسیان
ایاصوفیه
          
══━━━━✥◈✥━━━━══

بهترین منطقه برای اقامت در ترکیه کدام منطقه است؟
بهترین مکان‌ها برای اقامت در ترکیه :

آلانیا
آنتالیا
کمر
کاپادوکیه
مارماریس
بدروم
استانبول
          
══━━━━✥◈✥━━━━══

ارزان ترین محله استانبول کدام است؟
در حال حاضر محله اسن یورت ارزان ترین محله استانبول برای خرید ملک است. اما قیمت خانه در محله کاراکوی هم مناسب است.
          
══━━━━✥◈✥━━━━══

آرام ترین محله استانبول کدام است؟
منطقه بشیکتاش و ساریر جزو آرام ترین و بهترین محله های استانبول برای زندگی محسوب می شوند.
      
══━━━━✥◈✥━━━━══

لوکس ترین محله استانبول کدام است؟
محله های بشیکتاش، ساریر و شیشلی جزو لوکس ترین و گران قیمت ترین محله های استانبول محسوب می شوند
          
══━━━━✥◈✥━━━━══

کلام اخر

در این مقاله ۷ مورد از بهترین و زیباترین محله های استانبول معرفی شدند. زندگی در تمامی این محله ها مزایا و معایب خود را دارد. اما انتخاب این که کدام محله بهترین محله استانبول برای زندگی است، به شرایط و بودجه شما بستگی دارد. اگر به دنبال زندگی در یک محله آرام و بی سر و صدا هستید، محله هایی مانند محله ساریر می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. اما اگر قصد داشته باشید در مرکز شهر و شلوغی استانبول زندگی کنید، محله شیشلی می تواند رضایت شما را جلب کند. یکی از مهمترین نکات هنگام انتخاب بهترین محله از محله های استانبول، قیمت خانه در آن هاست. اگر تجربه اقامت در هر یک از محله های استانبول را داشته اید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *